2009. május 9., szombat

Testi feltöltődés

Nagyon sokat írtam már - és még fogok is - a lelki feltöltődésről. Ahhoz azonban, hogy életkörülményeinkhez képest kiegyensúlyozott életet élhessünk, nem csak a lelkünket, hanem a testünket is ápolnunk kell, karban kell tartanunk.

Egy ép gyermekkel sem egyszerű a mindennapi élet, egy sérült gyermekkel azonban plusz kihívások elé kerülünk. Mindent megteszünk gyermekünkért, gyermekeinkért, közben pedig megfeledkezünk magunkról.

Gondolom, nem vagyok ezzel egyedül.

Annyira lekötött a sok fejlesztésre hordás, itthoni foglalkozások, torna, az épp aktuális problémák után olvasás, az evés és alvás körüli megoldandó feladatok, hogy magamra nem is gondoltam. Igaz, sokáig igényem sem volt rá, hiszen mi ketten egyek voltunk a kislányommal. Minden nap vettem gyümölcsöt, amelyet ő kapott meg, a saját számtól vontam el azt, hogy neki adhassam. Csak egyen! Kapott vitaminokat, joghurtokat, turmixolt főtt ételt is, egyszóval nagyon figyeltem rá mindig is. Magamra viszont nem. Volt, hogy napokig nem ettem főtt ételt, a gyümölcs, nyers zöldség szinte teljesen kiiktatódott az étrendemből. Vitaminok? Ugyan már! Ez mind nagyon sok pénzbe kerül, nekem pedig abból volt a legkevesebb. Sajnáltam a pénzt magamra.

A már említett kórházba kerülésem azonban megváltoztatott bennem valamit. Rá kellett döbbennem, hogy nem tudom ellátni a kislányomat, nem tudok mosolygós, kiegyensúlyozott és egészséges anyukája lenni, ha ennyire nem figyelek magamra. Valóban, pénzbe kerül az étel, sok pénzbe! De az mennyibe kerülne, ha az én rossz állapotom miatt a férjemnek kellene a kislányunkat is intéznie, s így nem tudna dolgozni? Muszáj volt kitalálnom valamit. Egyrészt hogy megváltozzon a gondolkodásom, ne vegyem önzésnek, hogy tápláló ételekkel látom el magam is, másrészt a pénzhez való viszonyomat, pénzteremtési módjaimat kellett felülvizsgálnom.

Ma a táplálkozás megváltoztatásának legegyszerűbb, általános érvényű módjait mutatom meg nektek. Nem teljes körű szakvéleményt olvashatsz alább, csupán a saját tapasztalataimat és meglátásaimat.

Nagyon sokat tanultam az elmúlt fél évben a táplálkozás témakörében, s kiderült, hogy 2 fő terület van, amelyre oda kell figyelnünk. És lehet, hogy ezek összességében nem is lesznek olyan pénzzabáló ötletek, mint amelyekre gondoltok.

Az első és legfontosabb, a megfelelő folyadékbevitel. Gyermekeknél és felnőtteknél is általános probléma szokott lenni, hogy keveset iszunk. Ezek következménye a szervezet elsavasodása, székrekedések, rossz emésztés, fejfájás, vérnyomásproblémák, száraz bőr, elhízás. Az utolsó roppant érdekes felfedezés volt számomra! Figyeljétek meg magatokat! Ha úgy érzitek, éhesek vagytok, nassolnátok vagy ennétek valamit, először is igyatok meg egy pohár vizet! Ha utána is éhesek vagytok, egyetek, de ha csak innotok kellett, legalább nem terheltétek magatokat plusz kalóriákkal. Az emberek - még én is, megfigyeltem magamon - akkor is éhséget éreznek, ha valójában szomjasak. Ezért aztán folyadék helyett kalóriákat adunk a testünknek, ami az arra érzékeny embereknél elhízáshoz vezethet.

A megfelelő folyadékfogyasztás nagyon sok mindenre gyógyír. Ha reggel ébredéskor egy pohár vízzel indítasz (lehetőleg még a kávé előtt), már nagyon sokat tettél az egészségedért! Az éjszaka folyamán rengeteg folyadékot veszítünk, azt mielőbb pótolni kell! Könnyen lehet, hogy a víz után tested magától felébred, s nem is lesz szükség arra a kávéra.

Most kérdezhetitek, hogy mit is jelent a MEGFELELŐ MENNYISÉGŰ folyadék. Felnőtteknél a testsúlykilogrammot kell megszorozni 0.03-mal. Az én esetemben ez 50X0.03=1,5 - ennyi liter folyadékra van szükségem naponta. A megfelelő mennyiség mellett azonban a MINŐSÉG is fontos. Ugyanis a kávé és az alkohol nem számítandó bele ebbe a mennyiségbe, azok csak "viszik" a vizet az ember szervezetéből. Jobb helyeken a kávé mellé ezért adnak egy pohár vizet is...

Tehát amit ajánlhatok inni:
- víz (most abba nem megyek bele, hogy milyen víz, én csapvizet iszom, kislányom szénsavmentes ásványvizet, s vannak, akik a Tündérvízre és társaira esküsznek)
- gyümölcslé
- gyógynövényből ill. gyümölcsből készült teák
- aloe vera
- tej (tehéntej, kecsketej, szójatej, kinek mi tetszik)
- szörpök - lehetőleg házi készítésű, nem túl édes, tartósítószer-mentes

A második terület, amelyre könnyen oda tudunk figyelni, s ami nagyon sokat számít, a reggeli. ... ... ...

Következő bejegyzésemben bemutatom a három reggeliző típust, s teszek fel egy közvéleménykutatást, hogy közületek ki mit reggelizik. Annyit már most leírok, hogy ne kövessétek a régi-önmagam. Én ugyanis nem ettem. Nem ettem reggelit, aztán ez a végére odáig fajult, hogy mást sem. Egész nap. Az eredményét már tudjátok. Nem mondom, hogy könnyű volt megváltoztatnom a szokásaimat, de mára már elmondhatom, hogy a kislányommal együtt reggelizünk oviba menés előtt, amíg őt etetem a kenyérrel (ugyanis 1 éve már ő is eszik kenyeret), addig a másik kezemmel a saját reggelimet adom magamnak. FONTOS! Nem is tudtam, mennyire!

REGGELIZNI KELL!!!!!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése